خرس قطبی گرسنه دنیا را غمگین کرد

مجموعه: گوناگون تعداد بازدید: 19

عکس و ویدئوی مرگ این خرس قطبی دچار سوء تغذیه شدید این روزها در شبکه‌های اجتماعی بسیار دست به دست می‌شود. عکس شاخص این نوشته توسط عکاسی به نام کریستینا میترمییر گرفته شده. پاول در مورد لحظه ای که این خرس قطبی را در موطن اش در این فلاکت می دید گفت: «تیم همراهم از سازمان حفاطت محیط زیست میراث دریایی در آن زمان اشک می ریختند و از این خرس قطبی در حال مرگ تصویربرداری می کردیم.»

 اما چرا گروه عکاس این خرس را نجات ندادند؟

 خرس قطبی به سختی می تواند در چشم اندازی در قطب شمال راه برود، البته بدون یخ. فیلمبردار این صحنه می گوید که تیمش در زمان تصویربرداری از این خرس قطبی، “اشک می ریختند.”

ویدیوی یک خرس قطبی که در یک جزیره دور افتاده کانادا در حال جستجوی غذاست، در سطح جهان میان کاربران شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

این تصویرهای ویدئویی توسط پاول نیکن یک عکاس مجله نشنال جیوگرافیک و سازمان حامی محیط زیست میراث دریایی گرفته شده است. این ویدیو از روز پنج شنبه تا حالا بیش از یک میلیون بار در اینستاگرام بازنشر شده است.

ویدیو فقط یک دقیقه است و یک خرس لاغر و گرسنه قطبی را نشان می دهد که برای زنده ماندن مبارزه می کند. این خرس قطبی در زباله های جزیره بافین در مدار قطب شمال در حال جستجوی غذا است.  چیزی که در زباله دانی هم نصیبش می شود، یک قطعه از چوکی موتر است.

پاول در مورد لحظه ای که این خرس قطبی را در موطن اش در این فلاکت می دید گفت: «تیم همراهم از سازمان حفاطت محیط زیست میراث دریایی در آن زمان اشک می ریختند و از این خرس قطبی در حال مرگ تصویربرداری می کردیم.» وی افزود: «صحنه روح خراشی بود که هنوز هم یادش مرا اذیت می کند.»

تغییرات اقلیمی

سازمان های حفاظت از محیط زیست می گوید گرمایش زمین بالای سبک زندگی بسیاری از گونه های حیات، تأثیرگذار بوده و از این روند بارها و بارها هشدار داده اند.

هرچند معلوم نیست که این خرس قطبی به چه دلیل به این حال و روز افتاده، اما سازمان حفاظت از محیط زیست میراث دریایی گفت گرمایش زمین در آینده، خرس های دریایی بیشتری را به این روز می اندازد.

چیزی که در این ویدیو به وضاحت دیده می شود این است که خرس قطبی در محیطی قرار گرفته که یخ و برق در اطرافش نیست و طبعا این زندگی را برایش دشوار می سازد.

در این عکس شما یک خرس قطبی را می‌بینید که عضلات به شدت ضعیف و بدن و اندام‌های تحلیل‌رفته دارد و پیداست که مدتهاست گرسنگی کشیده است.

این عکس تبدیل به نمادی برای نابخردی انسان‌ها شده است. انسان‌هایی که شهوت توسعه و مصرف بی حد و حصر کالا نه چندان ضروری و تمنای چند دلار بیشتر باعث شده که به “مادر” زمین نه‌تنها بی‌اعتنا باشند، بلکه بیشترین جفاها را در حقش روا بدارند.

اما این عکس، روی دیگری هم دارد و آن اینکه چرا اعضای همان تیمی که عکس و ویدئو را گرفتند، دست‌کم این یک خرس را نجات ندادند. مثلا با خرید چند کیلوگرم گوشت.

آدم بی‌اختیار یاد این عکس قدیمی کودک آفریقایی قحطی‌زده در جوار کرکس می‌افتد. در این مورد یکی از اکانت‌های اینستاگرام نشنال جئوگرافیک توضیح داده است.

اما چرا گروه عکاس این خرس را نجات ندادند؟

وی گفته که اعضای گروه این خرس را دنبال کردند و دیدند به یک کمپ ماهیگیری متروک رفت و در آنجا البته به جز فوم صندلی یک برف‌نورد (اسنوموبیل)، چیزی عایدش نشد.

اعضای این گروه توضیح داده‌اند، نخست اینکه تغذیه جانداران حیات وحش، کاری غیرقانونی است. (در این مورد چرایی این امر می‌توان تصور کرد که عوامل متعددی دخیل باشند: بر هم زدن اکوسیستم طبیعی – خطرات برای انسان‌ها – خطر تغذیه ناسالم جانداران)

آنها افزوده‌اند که مشکل به سادگی حل نمی‌شد و یک خرس قطبی برای یک دوره کامل تعذیه باید چند صد کیلوگرم گوشت در یک دوره زمانی طولانی بخورد. خرس‌های قطبی معمولا با خوردن گوشت شیرهای دریایی، این میزان زیاد گوشت را تأمین می‌کنند.

در شرایطی که سطح و کرانه دریا عاری از یخ شده باشد، آنها سکوی لازم برای ممکن شدن شکار را نخواهند داشت و روی زمین سرنوشتی بهتر از گرسنگی پیدا نخواهند کرد.

اعضای تیم نوشته‌اند که اسلحه‌ای برای شکار شیر دریایی یا گوشت کافی نداشتند و کیلومترها تا نزدیک‌ترین مرکز حمایتی حیوانات فاصله داشتند.

آنها نوشته‌اند که واقعا کاری از دستشان برنمی‌آمد. می‌توانستند گریه کرده و از آن بگذرند یا اینکه دست‌کم با گرفتن عکس و ویدئو کاری کنند که بقیه را متوجه مشکل اصلی کنند.

در پایان توجه شما را به فیلمی کوتاه از زندگی این خرس غمزده جلب می کنیم. با هم می بینیم.

تابناک باتو

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خرس قطبی گرسنه دنیا را غمگین کرد”

Code Center