پنیر شکل جمجمه انسان را تغییر داده است!

مجموعه: سلامت تعداد بازدید: 107

براساس تحقیقات صورت گرفته, غذای انسان در طول تاریخ موجب تغییر در ساختار بدن انسان شده است.

نقش تغذیه در برروی تغییر بدن انسان در طول زمان

تغییر روند زندگی انسان شکارچی به انسانی که خود غذایش را کشت داده و آماده می‌کند، اثری پاک‌نشدنی بر ساختار بدن از خود به جا گذاشته‌است.
یكی از تغییرات ناشی از تعویض غذاهای سخت با غذاهای نرم كاهش میزان انرژی برای جویدن غذاها بوده‌است. مطالعه روی صدها جمجمه انسان دوران پیش‌صنعتی غذایی كه بیشترین تاثیر روی شكل جمجمه انسان داشته‌است را كشف كرده‌است: پنیر.

ایده یكجا‌نشین شدن و مصرف غذاهای نرم‌تر و تاثیرات آن بر تغییر فرم جمجمه از گذشته مورد مطالعه قرار داشته‌است: مقاله‌ای كه در سال ۲۰۱۱ منتشر شد تغییرات كشاورزی را عامل مجموعه‌ای از مشكلات دندانی،‌از جمله تعدد دندان‌ها و اوربایت در انسان‌های امروز دانسته‌است.
اما برای درك بهتر این تغییرات ناشی از تغییر سبك زندگی بر جمجمه انسان، محققان دانشگاه كالیفرنیا دیویس به مطالعه دقیق‌تر جمجمه ۲۵ گروه مختلف در سرتاسر جهان پرداختند، به ویژه روی ۵۵۹ كرانیا، بخش بالایی جمجمه و ۵۳۴ فك پایینی مطالعه كردند و نحوه تغییر شكل آنها را تحت تاثیر نوع رژیم غذایی مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند تغییرات ایجاد شده در جمجمه‌ها به دورانی تعلق دارد كه انسان‌ها به مصرف محصولات كشاورزی، غلات و لبنیات رو آورده‌اند. لبنیات به شكلی ویژه به این تغییر دامن زده‌بود: به نظر می‌آید زمانی كه غذاهایی نرم مانند پنیر اختراع شده‌اند، دیگر نیاز به وجود فك‌های بزرگ و قوی از بین رفته‌است.
به گفته دانشمندان اگرچه غذاهای نرمی مانند پنیر بر تغییر شكل جمجمه انسان نقشی مهم داشته‌اند، دیگر عوامل مانند مكان جغرافیایی و جنسیت نیز بر روند تكامل جمجمه انسان تاثیری كلیدی داشته است.

همشهری آنلاین

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پنیر شکل جمجمه انسان را تغییر داده است!”

Code Center