بهترین چکمه‌ها از لحاظ علمی برای مکان‌های لغزنده

مجموعه: دنیای مد تعداد بازدید: 171
بهترین چکمه‌ها از لحاظ علمی برای مکان‌های لغزنده

adobestock_29787936-s

قدم زدن زیر برف بسیار لذت‌بخش است؛ اما اگر کفش مناسب به پا نداشته باشید، این کار می‌تواند خطرناک باشد.

گروهی از دانشمندان کانادایی آزمایشی بر روی میزان مقاومت ۱۰۰ چکمه در برابر لغزش انجام دادند و رتبه‌بندی آن‌ها و فهرست نمونه‌های برتر را منتشر کردند که شامل ۶ مدل کفش مردانه و ۲ مدل کفش زنانه است.

این محققان تعدادی کفش را در یک آزمایشگاه و از طریق ایجاد زمستان مصنوعی امتحان کردند و با تست حداکثر زاویه قابل‌دسترسی (MAA) آن‌ها به دنبال میزان توانایی کفش‌ها در برابر لغزندگی بودند. در این آزمایشگاه، درجه حرارت زیر صفر بود، زمین پوشیده از برف و یخ بود و باد با سرعت ۱۸ مایل در ساعت حرکت می‌کرد.

آزمایش در هر دو حالت زمین کاملاً یخ‌بسته و زمینی که یخ آن ذوب شده، به دو شکل راه رفتن در سربالایی و سراشیبی انجام شد.

محققان ۹۸ جفت چکمه را از لحاظ امنیت و راحتی مورد آزمایش قرار دادند و تنها ۸ درصد از آن‌ها (۳ جفت از لحاظ امنیت و ۵ جفت از لحاظ راحتی) توانستند رتبه برتر را کسب کنند.

این ۸ جفت یک «برف دانه» را دریافت کردند. بدین معنی که MMA آن‌ها بین ۷ تا ۱۰ درجه بود. هیچ‌کدام از چکمه‌ها بیشتر از یک «برف دانه» دریافت نکرد.

کفش‌های زنانه کمتر از کفش‌های مردانه رتبه گرفتند. از لحاظ راحتی تنها یک کفش مارک Sperry که ۱۸۰ دلار قیمت دارد، با کسب امتیاز ۹ توانست یک برف دانه دریافت کند. از لحاظ ایمنی نیز تنها یک کفش مارک Mark’s با قیمت ۲۰۰ دلار، توانست رتبه ۸ را به خود اختصاص دهد.

siberia_1600

۳۴۵۰۵_۵bofdkw4-8904_prod_1_black

کفش‌های مردانه از جمله کفش‌هایی از مارک کاترپیلار، Sperry، Wind River و Marks توانستند رتبه‌های بهتری را کسب کنند. شما می‌توانید لیست رتبه‌بندی تمام کفش‌های تست‌شده را در سایت ratemytreads.com مشاهده کنید.

در میان تمام چکمه‌ها، دو چکمه با فناوری خاص به نام Green Diamond و Vibram’s Arctic Grip توانستند رتبه بهتری کسب کنند. این کفش‌ها از مواد خاصی بهره می‌برند که به منظور ایجاد اصطکاک بیشتر روی یخ ذوب شده طراحی شده‌اند.

این تحقیق یکی دیگر از تحقیقات کاربردی برای کمک به پیشگیری از حوادث زمستانی است. سرپرست این تحقیقات در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «امیدوارم که مردم با انتخاب کفش مناسب و مقاوم در برابر لغزندگی، از بروز بسیاری از آسیب‌های جدی در زمستان جلوگیری کنند».

این تیم تحقیقاتی امیدوار است این تحقیقات تأثیر بیشتری در آینده داشته باشد. این آزمایشگاه در حال حاضر نمونه‌هایی از کفش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد که می‌توانند در برابر شیب‌های بیش از ۱۰ یا حتی ۱۵ درجه مقاومت کنند. این تیم امیدوار است با تولیدکنندگان همکاری کند تا بتوانند طی ۲ سال آینده این فناوری را بر روی کفش‌ها پیاده‌سازی کنند.

 

فوت و فن

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بهترین چکمه‌ها از لحاظ علمی برای مکان‌های لغزنده”

Code Center